SEO Yeniliğe ve Gelişime Açık Olmak Demektir

Arama motorunda üst sıralarda yer almak için pek çok site sürekli olarak kendini geliştirmek durumundadır. Hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığı günümüzde yerinde saymak, gerilemekle aynı kapıya çıkmaktır. Hâl böyle olunca ya yükselmek için çalışacağız ya da zamanın ve arama motoru güncellemeleri ile sıralamalardan yok olup gideceğiz.

Gerek SEO uzmanları tarafından yapılan çalışmalar gerekse bireysel anlamda kendi SEO çalışmalarını yapanların en çok gözden kaçırdığı konuların başında, yenilikçi olmamak ve tek düzende ilerleme sorunları yer almaktadır. Burada yenilikçi olmamaktan kasıt gerek kullanıcının gerekse arama motorlarının yeni bilgiyi maden arar gibi aramalarına verilecek bir cevabın olmasıdır. Yani diğer bir deyişle taze kana olan ihtiyacı karşılamaktır. Tek düzende ilerleme sorunu da aynı şekilde yapılan iş ile alakalı olarak geçmişten gelen kuralcılığın dışına çıkmaya çalışmayarak, gelişmelere kapalı bir yön izleme sorunudur. Artık şunun herkes farkında olmak zorundadır, gelişmek için çabalamayan, yok olmaya mahkumdur.

Evet aslında başarının sırrı da burada yatıyor aslında. Yavaş ama düzenli olarak gelişmek, yerinde saymamak, sıkıcı olmamak, insanların ihtiyaçlarına soru ve isteklerine cevap verebilecek bir şeyleri yine insanlarla paylaşmak…

Şunu belirtmemiz gerekiyor ki en temel SEO çalışması içinde en profesyonel SEO çalışması içinde vazgeçilemeyecek tek şey yeniliklerin paylaşılmasıdır, farklı olmaktır. Dijital dünya da bu da elbette içerikle mümkün olmaktadır. İnsanların sorularına cevap niteliği taşıyabilecek yeni içerikler hem arama motorları tarafından daha hızlı index almakta hem de insanların bu sayfalarda sorularına buldukları cevaplar ile sayfaların hak ettiği sıralamalara yükselmesi mümkün olmaktadır. Ayrıca kazandırdığı katma değer de cabasıdır.

Bu konumuzda üzerinde durduğumuz “yenilikçi olma” ve “gelişme açık olma” hususları öncelikle insanlara faydalı olmalıdır ki arama motorları zaten bu faydayı göz ardı edemeyeceklerdir. Bildiğiniz üzere arama motorları bu faydayı sayfada geçirilen ortalama süre ve sayfadaki yorumlar vesilesi ile değerlendirmektir. Organik olarak fayda sağlayan içerikleriniz veya paylaşımlarınız doğal süreç içerisinde hak ettiği sıralamaya mutlaka gelecektir.

Son olarak toparlayacak olursak SEO nun vazgeçilmezi düzenli içerik oluşturma, yenilikçi olma, insanlara faydalı olma hususları harmanlanarak ortaya konduğunda, bu durum uzun vade de edineceğiniz sıralamayı belirlediği gibi fayda faktörüyle de kalıcılığınızı belirleyecektir.

SEO Makaleleri

  • SEO Yeniliğe ve Gelişime Açık Olmak Demektir
  • SEO Yeniliğe ve Gelişime Açık Olmak Demektir